Karp
Karp
4 marca 2017

Szczupak

Szczupak

Szczupak

SZCZUPAK (Esox Lucius), potocznie: wilk, szczuk, szczubeł.

Jak wygląda: Wydłużone ciało z płetwą grzbietową znajdującą się aż przy płetwie ogonowej. Szczupak jest najczęściej oliwkowo zielony, z ubarwieniem żółto białym wzdłuż brzucha. Boki z reguły zielonawe w żółte plamy oraz od kilku do kilkunastu ciemnych plam na płetwach. Łeb podłużny, otwór gębowy szeroki z rozmieszczonymi na szczękach i podniebieniu zębami – kłami. Dolna szczęka wysunięta do przodu. Szczupaki rosną do około 30 kg, przy ponad 0,5 m długości. Średnio łowione sztuki mają około metra długości i 5 kg wagi. Jest to ryba typowo drapieżna. Pożywieniem szczupaka są ryby, żaby, a także szczury, myszy, które dostały się do wody, czy małe ptaki wodne, owady.

Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić): Zwiększoną aktywność szczupak przejawia wiosną – w maju. W lecie jest mniej aktywny, tylko po to by ożywić się jesienią. Jesienne ożywienie trwa praktycznie do wczesnej zimy. W czasie letniej stagnacji, najlepszymi porami są wczesne poranki i wczesne wieczory.

Przynęty. Wszelkie możliwe spinningowe przynęty (woblery, wahadłówki, obrotówki, gumy itp.), żywe ryby, żaby, pijawki.

Zanęta: Wciąż trwa dyskusja miedzy wędkarzami w tej kwestii, jedni uważają że niema zanęty na szczupaka drudzy natomiast że nęcąc biało-ryb zwabimy również drapieżniki. Pojawiają się także komentarze mówiące  że dobrą zanętą są ryby morskie takie jak śledzie czy makrele i ich tłuszcze

Metody i techniki  połowu (Jak łowić):  Metody „na szczupaka” to przede wszystkim spinning, spławik, coraz częściej również grunt.

Zestaw: Spławikowy – żyłka 0,28 do 0,32 mm, przypon stalowy lub wolframowy ok 30 cm, wędzisko 3,5 – 4m, spławik o wyporności od 10 do 20 gramów, kotwica od numeru 2 do numeru 4. Spiningowy – żyłka od 0,22 do 0,28 mm może być też plecionka max 25 mm, przypon stalowy lub wolframowy, wędka od 2,40 do 2,70 m z ciężarem wyrzutu 40 g, woblery lub obrotówki numery 3 i 4 lub też inna sztuczna przynęta.

Łowiska: Rzeki, stawy, jeziora, przybrzeżne wody morskie. Szczupak lubi się ukrywać pośród kamuflującej podwodnej roślinności, a także w pobliżu trzcin.

Wymiar i okres ochronny: Wymiar ochronny to 50 cm, okres ochronny od 1 stycznia do 30 kwietnia, dobowy limit połowu – 2 sztuki.

Rekord Polski: 133cm i 24,10 kg